Dodana: 1 luty 2007 08:57

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:57

Koncert z udziałem artystów z zagranicy

15 grudnia o godz. 19 Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Aleksander Anisimov – dyrygent z Białorusi, gościnnie wystąpi także skrzypek z Irlandii Michael d` Darcy.

Orkiestra Filharmonii Podlaskiej
Aleksander Anisimov – dyrygent (Białoruś)
Michael  d` Darcy – skrzypce (Irlandia)

Program:
W.A. Mozart – Uwertura do opery „Don Giovanni” KV 527
W.A. Mozart – V Koncert skrzypcowy A-dur KV 219
S. Rachmaninow – II Symfonia e-moll op. 27

Alexander Anissimov jest aktualnie Głównym Dyrygentem – artystycznym dyrektorem Narodowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Białorusi w Mińsku i Głównym Dyrygentem Opery w Rostowie nad Donem. Od 2005r. jest on również Pierwszym Dyrygentem Busan Philharmonic w Korei. Posiadacz tytułu „Zasłużony Działacz Kultury Rosji”, Honorowy Doktorat z Muzyki (honoris causa) na Narodowym Uniwersytecie w Irlandii, Prezes Irlandzkiego Towarzystwa Wagnerowskiego, Laureat Państwowej Nagrody Białorusi, Kawaler Orderu „Francysk Skaryna”.
Alexander Anissimov ukończył Leningradzkie Konserwatorium w klasie dyrygentury chóralnej, a potem Moskiewskie Konserwatorium w klasie dyrygentury symfoniczno – operowej.
W latach 1980 – 2002 był on głównym dyrygentem Teatru Bolshoi w Mińsku na Białorusi (z pięcioletnią przerwą w latach 1990 – 94, kiedy piastował to stanowisko w Teatrze Opery i Baletu w Perm w Rosji). Jest gościnnym dyrygentem Kirov Opery i Filharmonii Sankt Petersburga. W latach 1995-2001 był najpierw gościnnym, a potem głównym dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Irlandii. Współpracuje stale jako gościnny dyrygent z Narodową Młodzieżową Orkiestrą Irlandii. W sierpniu 2002 pod jego dyrekcją i z udziałem solistów w międzynarodowej obsadzie zespół ten zaprezentował publiczności w Limerick (Irlandia) i Bermingham (Anglia) Pierścień Nibelunga Wagnera, co zostało uznane za wielkie wydarzenie muzyczne roku 2002.
Alexander Anissimov dyryguje orkiestrami na całym świecie. Stawał na podium dyrygenckim w takich instytucjach jak: Kirov Opera i Filharmonia w Sankt Petersburgu, Teatr Bolshoi w Moskwie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Węgierska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Houston Grand Opera, San Francisco Opera, Teatro Colon Argentina, Państwowa Opera Południowej Australii, Orkiestra św. Cecylii w Rzymie, Opera w Wenecji, Genui, Hannover Staatsoper, Hamburg Staatsoper, Komische Oper Berlin, Opera Bastille, Opera Garnier w Paryżu, Monte Carlo Philharmonic, Rotterdam Philharmonic, Miejska Orkiestra Symfoniczna w Birmingham, Royal Liverpool Philharmonic i London Symphony Orchestra, Państwowa Opera we Wrocławiu. W latach 1994-1998 zarejestrował on ośmiu płytach CD dla firmy NAXOS z Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną dziewięć symfonii Głazunowa i wszystkie balety oraz wszystkie symfonie Rachmaninowa z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Irlandii. Jego ostatnio wydana na EMI DVD Lady Macbeth Mceńskiego Powiatu Szostakowicza (zarejestrowana w Teatro Liceu w Barcelonie) otrzymała międzynarodowe uznanie. W październiku 2005 Orkiestra Teatro Liceu w Barcelonie pod dyrekcją Alexandra Anissimova występowała z beethovenowskim programem. W 2001 roku Alexander Anissimov zostaje powołany na stanowisko głównego dyrygenta i dyrektora artystycznego Państwowej Akademickiej Symfonicznej Orkiestry Republiki Białoruś, które sprawuje do chwili obecnej. W tym czasie maestro wypracował nowe formy pracy i koncertowej działalności orkiestry. Powstały nowe cykle koncertów, zaczęto zapraszać znanych artystów z innych krajów, poświęcono dużo uwagi propagowaniu współczesnej muzyki białoruskiej. Koncerty symfoniczne stały się popularne. Wszystko to spowodowało, że orkiestra ta stała się wiodącym zespołem nie tylko pod względem artystycznym, ale i ekonomicznym.

Michael d′Arcy urodził się w Belfaście i zaczął naukę gry na skrzypcach w wieku lat siedmiu. Studiował u Harry’go Cawooda, Pavel Crisan i Lidii Mordkovitch. W 1987r. zdobył on pierwszą nagrodę w konkursie "Muzyka Przyszłości" i w tym samym roku przyznano mu nagrodę „The Bass Ireland Arts Award”. Od jego debiutu w Londynie w 1990r. z Koncertem skrzypcowym Waltona, Michael występował w Europie, Azji i obu Amerykach jako solista, kameralista i koncertmistrz orkiestry. On często grał jako solista z Ulster Symphony Orchestra, National Symphony Orchestra i innymi. W ostatnich sezonach wykonał on Koncerty na dwoje skrzypiec Vivaldiego na tournee z Nigelem Kennedym; koncerty muzyki kameralnej z Barrym Douglasem, Hugh Tinney i Johnym O′Conor; koncerty były transmitowane na żywo przez BBC Radio 3 i RTE. Wykonywał on I Koncert skrzypcowy Szostakowicza z towarzyszeniem Narodowej Młodzieżowej Orkiestry Irlandii, prowadzonej przez Eri Klas w Limerick, Dublinie, Birmingham, Konzerthaus w BerlinieBerlinie i w innych salach koncertowych w Niemczech i Niderlandach.
Michael d′Arcy był koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej (1992-3) i RTE Orkiestry (1994-2000) i także gościnnie koncertmistrzował w Angielskiej Narodowej Operze, Szkockiej BBC, Bournemouth Symfonia, Ulster Orchestra i Irlandzkiej Orkiestrze Kameralnej. Jest on Starszym Wykładowcą w klasie skrzypiec w Królewskiej Irlandzkiej Akademii Muzyki.
Michael d′Arcy gra na skrzypcach zrobionych przez Carlo Giuseppe′a Testore′a, w Mediolanie w 1710r.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook